You are here

Duże przeznaczenie, czułość oraz wytrzymałość to wszystko oraz wiele innych plusów posiada tensometr.

Swego czasu nierzadkim problemem w profesji budowniczego było należyte zdefiniowanie stopnia napięć oraz odkształceń. Niemniej jednak dziś jedną z najłatwiejszych i zarazem sprawnych strategii rozpoznania podziału pól mechanicznych w elemencie jest stosowanie tensometrii.

Czujnik tenometryczny
Source: wagi-elektroniczne.pl
Tensometry to naczelny moduł każdej wagi elektronicznej, a również urządzeń do pomiaru mocy uciskających, rozciągających, naprężeń, itp. Nierzadko stosowane są w układach automatyki, gdzie jest niezbędność dokonywania wymiarów wagowych, na przykład wykorzystuje się je do wskazania obciążenia zbiorników składujących tworzywa, zbiorników mieszalniczych oraz platform najazdowych.

Receptory sytuowane są na ogół pod podporami zbiornika czy też platformy. W zestawieniu z urządzeniami pomiarowymi można starannie dopełniać wymiaru mas, dawkowania surowców, itp. Używanie dobrego typu tensometru postanawiają takie wymogi jak materiał i forma elementu konstrukcyjnego czujnika, a także wariant obciążenia, temperatura przy przeprowadzanego wymiaru, itp.Tensometry mają sporo zalet. Przede wszystkim duża precyzja i wielka staranność. Tensometr jest drobnych rozmiarów, niemniej jest solidny na wibracje i poruszenia. Nie utrudniają mu w drobiazgowej pracy wysokie temperatury i wysokie ciśnienia. Lepienie oraz używane półprodukty to duża wiedza technologiczna oraz merytoryczna firm produkujących czujniki siły, albowiem od nich zależą czułość i stabilność receptorów.
W zależności od ułożenia elementu oporowego i układu możemy wyróżniać się tensometr wężykowy złożony z drutu rezystancyjny o wielkości ułamków mm zbudowany w kształcie wielokrotnego wężyka (więcej opcji). Jest też tensometr kratowy składany z szeregu drucików ułożonych równolegle oraz powiązanych o wiele grubszymi odcinkami taśmy miedzianej. Natomiast tensometr oporowy foliowy składają się z siatki rezystancyjnej w formy wężykowej wykonanej z drobnej metalicznej folii sklejonej klejem z podkładką nośną.

W dzisiejszych czasach zazwyczaj stosowane to tensometry oporowe z powodu na swoje atuty i są na ogół stosowane przy pomiarach laboratoryjnych i użytkowych.
Drupal theme by pixeljets.com D7 ver.1.1